Informacje,  Turcja

Stambuł, wszystkie przydatne wskazówki, jak poruszać się po mieście

W tym wpisie znajdziecie, wszystkie przydatne wskazówki, jak poruszać się po mieście. W Stambule dostępne są wszelkie możliwe środki komunikacji miejskiej – autobusy, tramwaje, metro, promy i kolej linowa. Wszystkie działają w ramach transportu publicznego.

Poza tym jeżdżą również dolmusze,  prywatne minibusy, taksówki i Uber

Karta Miejska

Zacznijmy od komunikacji miejskiej. Aby z niej skorzystać niezbędne jest kupno karty, tzw. Istanbulkart. Zapewnia dostęp do całego transportu publicznego, łącznie z promami kursującymi po Bosforze.

Kartę kupuje się w żółtych lub niebieskich automatach biletmatik. Kosztuje 6 lir. W tych samych możecie też później kartę doładować wybraną kwotą, ale uwaga, przyjmują jedynie banknoty.

Żółte automaty nie wydają reszty, można wpłacać banknoty o nominale 5, 10, 20, 50 oraz 100 TL.

Niebieskie zwracają resztę i podobnie przyjmują banknoty o wartości 5, 10, 20, 50, 100 oraz 200 TL.

Podobno są już automaty, w których można płacić kartą, ale my nie trafiliśmy ta taki, więc w 2021 roku nadal trzeba było nosić przy sobie gotówkę.

Stambule jest ich ponad 2000, znajdują się wszędzie przy większych przystankach autobusowych, promach, czy na lotnisku. Żeby doładować należy włożyć kartę do czytnika i poczekać, aż maszyna ją “zeskanuje”. Następnie  wpłacić gotówkę, którą automat załaduje na naszą kartę.

Można również doładować ją online, na oficjalnej stronie www.istanbulkart.istanbul.

Należy pamiętać, że przy wejściu do stacji metra, na przystanek autobusowy czy tramwajowy lub terminal promowy w Stambule są bramki z czytnikami. Trzeba  przyłożyć Istanbulkart i po zeskanowaniu karty, na ekranie z zielonym tłem wyświetla się informacja ile kosztował bilet oraz jaka kwota pozostała na karcie. W przypadku nie wystarczającej ilości środków, automat „zabuczy” na czerwono i nie uruchomi bramki.

Kolejna ważna rzecz to z Istanbulkart można się przesiadać między różnymi rodzajami komunikacji oraz liniami w ciągu 90 min. pierwszego zeskanowania. Tzn. możecie skorzystać z dwóch linii promów, przesiąść się z promu na autobus czy tramwaj, z tramwaju na kolejkę linową, a przy przesiadce nie zostanie pobrana kolejna opłata.

Natomiast Istanbulkart można płacić tylko za transport miejski, Nie będzie przydatna jeśli będziecie podróżować dolmuszami, minibusami czy promami prywatnych przewoźników.

Nie ma możliwości zakupu biletu u kierowcy.

Ceny za przejazd wahają się w zależności od tego co wybieramy. Autobus kosztuje 3,5 liry, prom w zależności od odległości średnio 3-4 liry.

Wyjątkiem są promy na Wyspy Książęce. Tu trzeba kupić osobny bilet, za 10 lir w jedną stronę.

Jak poruszać się po mieście – Metro, Tramwaj, Pociąg

W Stambule jest 8 linii  metra, każda oznaczona innym kolorem  z czego 6 linii w części europejskiej i 2 linie w azjatyckiej. Kursuje w godzinach od 6:00 do 00:00 z częstotliwością co kilka minut.

I tak:

M1 – jedzie z Yenikapi i dzieli się na M1A, który jedzie na  lotnisko Ataturka i M2B, które kończy w Kirazli

M2  – jedzie z  Yenikapi  do  Haciosman

M3 – jedzie z Kirazli do Metrokent lub  Olimpiyat

M4 – jedzie z Kadikoy do Tavsamtepe

M5 – jedzie z Uskudar do w Cekmekoy

M6 – jedzie  z Levent do Bogazici Universitesi

M7 – jedzie z  Mecidiyekoy do Mahmutbey

M9 – jedzie z  Bahariye do Olimpiyat

Wszystkie informacje na temat kursowania linii, gdzie się łączą i jak się przesiadać znajdziecie na stronie: https://www.metro.istanbul/. Poza metrem na stronie jest też wszystko o liniach tramwajowych, kolejowych i kolei linowej Funikuler. Rozkłady jazdy oraz połączenia. Bardzo przydatna strona.

Promy

Oprócz tego, że są regularnym środkiem transportu to też nie lada atrakcja Stambułu. Przede wszystkim nie stoją w korach, można szybko dostać się z jednego miejsca do drugiego. Dodatkowo przy stambulskim upale chłód bijący od wody plus bryza są nie lada wytchnieniem. Podczas rejsu można spokojnie wypić herbatę czy kawę i cieszyć oczy panoramą miasta, która się nie kończy.

Promy kursują regularnie, różnią się wielkością i czasem trwania rejsu. Obsługują rejsy po  Bosforze, azjatycką część miasta, Złoty Róg czy Wyspy Książece.

Główne przystanie promowe to https://marmaray.gov.tr/ i  https://www.sehirhatlari.istanbul/en

Obsługują regularną komunikację oraz rejsy po Bosforze. Zdecydowanie zachęcam do skorzystania z  tej opcji, jest tańsza i bardziej komfortowa od prywatnych biur podróży, które mamią kolacją i programem artystycznym, ale za kwotę 35-40 € od osoby.

Jak poruszać się po mieście – Autobusy kursujące 24h/dobę

110 Plac  Taksim – Kadikoy

5F Kadikoy – Uskudar

E10 i E11 Kadikoy – lotnisko Sabiha Gokcen

Autobusy wycieczkowe

Jedną z  opcji dla turystów, zwłaszcza jak nie ma zbyt dużo czasu są autobusy turystyczne. Oferują przejazdy hop on/ hop of bus. Czyli kupujemy jeden bilet czasowy np. 24 lub 48 godzinny i możemy wsiadać i wysiadać ile chcemy na przestrzeni tego czasu. Są przeznaczone głównie dla turystów i często posiadają audio przewodniki  w paru językach.

Jak poruszać się po mieście – Taksówki, dolmusze, minibusy i Uber

Celowo piszę o nich na końcu, bo przy miejskim tłoku i korkach jakie panują korzystanie z nich jest zupełną stratą czasu. Już jazda na motocyklu zajmuje sporo, a samochody w Stambule głównie…stoją. Więc jeżeli ktoś chce skorzystać, jest taka opcja, ale ile kosztuje trudno mi powiedzieć bo nie jechaliśmy. Tym bardziej, że transport miejski dojeżdża praktycznie wszędzie, a do tego jest jeszcze genialna aplikacja, która pomaga w docieraniu z punktu A do punktu B wykorzystując wszystkie środki lokomocji.

Aplikacja ułatwiająca poruszanie po Stambule

Trafi – jak już wyżej wspomniałam bardzo dobra apka do przemieszczania się po Stambule. Działa off-line. Można sprawdzić godziny odjazdów, wyszukać dokładne trasy po numerze autobusu oraz dowiedzieć jak dojechać w konkretne miejsce. Zawiera wszystkie środki transportu miejskiego więc może się zdarzyć, że wskaże do dotarcia na miejsce tramwaj, kolejkę linową i prom. Można przeszukiwać strony przewoźników z rozkładami jazdy albo użyć tej apki, która wszystko zrobi za nas. Naszym zdaniem bardzo pomocne rozwiązanie w poruszaniu się po mieście.

Stambuł to ogromna metropolia i na początku można poczuć się zagubionym w gąszczu sieci autobusów, tramwajów czy metra. Ale po chwili zorientujecie się, że cały transport jest zorganizowany bardzo intuicyjnie. Pomagają w tym narzędzia w postaci aplikacji czy stron internetowych. A dodatkowo przy większych węzłach przesiadkowych często można trafić na osoby charakterystycznie ubrane, z logiem komunikacji, którzy płynnie mówią po angielsku i pomagają jak dotrzeć w dane miejsce czy też jak poradzić sobie z doładowaniem Istanbulkart.

Miłego pobytu 🙂

Stambuł – widok z Bosforu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *