Informacje

Barcelona – przydatne informacje

W tym wpisie przekazuję garść przydatnych informacji na temat poruszania się po mieście, transportu publicznego jak dotrzeć z i na lotnisko oraz gdzie najlepiej kupować bilet wstępu. Do Barcelony z racji cudownej pogody i temperatury latamy za każdym razem tanimi liniami i przy odrobinie szczęścia można znaleźć coś w przyzwoitej cenie. Na kilka dni nie trzeba dużo bagażu, więc ograniczamy się tylko do podręcznego co obniża też koszt zakupu biletu. Tym razem wykorzystaliśmy fakt, że 01.11 wypadał korzystnie, bo w czwartek i biorąc dwa dni urlopu mogliśmy sobie pozwolić na wypad od środy wieczorem do poniedziałku.

Dojazd z i na lotnisko

Międzynarodowe lotnisko w Barcelonie El Prat de Llobregat (Aeroport Internacional de Barcelona) składa się z dwóch terminali T1 i T2. Znajduje się  10 km od centrum miasta i jest bardzo dobrze skomunikowane za pośrednictwem pociągów i autobusów czy metra. Tanie linie najczęściej lądują na T2.  Do centrum można dostać się na kilka sposobów:

Taksówka

 Koszt  dojazdu to ok 30-40 euro w zależności od miejsca, w które jedziemy. Jednak należy pamiętać, że w weekendy cena może być jakieś 10-15% wyższa.

Pociąg

Linia  R2 ( Nord ) – dojeżdża z lotniska do dworca głównego Barcelona Sants  (Sants Estacio ) ale też do stacji  Passeig de Gracia i Clot. Stacja kolejowa znajduje się niedaleko terminalu T2 więc jeżeli przylecieliście na T1, to trzeba skorzystać skorzystać z bezpłatnego busika łączącego te terminale. Pociągi kursują co 25 minut od 05.30 do 23.30 a podróż do centrum trwa ok 30 minut. Aktualny rozkład jazdy znajdziecie TUTAJ.

Bilety można  kupić na stacji w punkcie sprzedaży lub w automacie (możliwa jest płatność kartą i gotówką). Dostępne są bilety Rodalies de Catalunya na pojedynczy przejazd pociągiem, jednak jeśli planujecie  poruszać się kilkoma środkami transportu to warto wziąć pod uwagę zakup karnetu na 10 przejazdów (bilet T-casual) – wówczas dojazd z lotniska to koszt ok.  1 euro na osobę. O bilecie T –casual i zasadach korzystania oraz kwotach za przejazd przeczytacie poniżej.

Autobus

Z lotniska i z powrotem jeździ  specjalna linia Aerobus ( niebieskie autobusy ), która wozi pasażerów z lotniska do samego centrum – Placu Katalońskiego (Plaça Catalunya ). Kursują średnio co 5-10 minut a czas podróży, podobnie jak pociągiem trwa ok 30-35 minut. Bilet należy kupić przez internet, w automatach lub u kierowcy i kosztuje 5,90 euro ( kierowca przyjmuje tylko gotówkę i należy mieć nominał nie większy niż 20 euro ). Z centrum miasta  do lotniska należy zwrócić uwagę, na który terminal chcecie się dostać ponieważ na T1 jedzie linia A1 a na T2 analogicznie linia A2.

Poza  linią specjalną kursuje także autobus miejski, w ciągu dnia linia 46, czas podróży w zależności od korków to ok 40 minut natomiast w nocy linia nr 16, 17 i 18, nocą autobus  jedzie ok 20 min. Pojedynczy bilet kosztuje 2 euro lub można skorzystać z karnetu T-casual.

Metro

Dojazd do miasta jest możliwy pomarańczową linią metra L9 Sud, która  kursuje średnio co 7 minut. Czynne jest od 5.00 do 24.00 od poniedziałku do czwartku, w niedziele i święta.  W piątki do 02.00 a w soboty przez całą noc.  Stacje są zlokalizowane przy obu terminalach.  Jadąc metrem do lub ze stacji Aeroport T1 i Aeroport T2 nie możemy skorzystać z karnetu T-casual ani z pojedynczego biletu na metro. Trzeba kupić specjalny bilet na przejazd na lub z lotniska (Bitllet aeroport) w cenie 5,15 euro, który uprawnia nas do jednej podróży w obrębie sieci metra (w tym przypadku nie będziemy mogli przesiąść się na pociąg czy autobus).

Bilet T-casual

W Barcelonie jest doskonale zintegrowany system transportu publicznego, jego mapę znajdziecie TUTAJ

Można przesiadać się między metrem, tramwajem, autobusem i pociągiem a w ramach jednej podróży korzystać z karnetu T-casual, który uprawnia do 10 przejazdów.  Wyjątkiem jest dojazd  z lotniska lub na, wtedy można z niego korzystać jedynie wybierając  pociąg. Na autobus czy metro potrzebne są osobne bilety. Cena biletu T-casual na strefę 1 wynosi obecnie 11,35 euro, więc jedna podróż to koszt 1,14 euro. Podróżując z lotniska z tym biletem można dojechać pociągiem do wybranej  stacji, a później,  w miarę potrzeb przesiąść się na inny pociąg, autobus czy metro. I tak na okrągło, do wykorzystania przez nas 10 podróży.

Jedna podróż to przejazd w czasie do 75 minut (od momentu skasowania biletu), i w tym czasie można wykonać maksymalnie trzy przesiadki. Jeśli konieczne jest przekroczenie bramki np. metra za każdym razem trzeba skasować bilet. Jeżeli czas naszej jazdy przekroczy 75 minut lub wykorzystamy 3 przesiadki zostanie nam naliczona kolejna podróż.

Zakup biletów

Do wszystkich miejsc związanych z Gaudim obecnie potrzebne są bilety ( niedawno jeszcze zwiedzanie części parku było darmowe ).

Najlepiej jest kupować bilety na stronie dedykowanej danemu miejscu, nie przez jakieś portale pośrednie czy biura podróży, nie ma wtedy dodatkowych opłat.

W szczycie sezonu należy liczyć się z tym, że do niektórych miejsc nie da się kupić biletu z dnia na dzień. Za każdym razem jak kupowałam wstęp do Sagrada Familia to z dwu albo nawet trzy dniowym wyprzedzeniem.

Obecnie system kontroli przy wejściu jest bardzo zorganizowany. Biletów nie trzeba drukować, kontrolerzy bardzo sprawnie czytają Qr cody i wejście odbywa się gładko. Oczywiście można też mieć ze sobą wydrukowaną wersję, ale warto pomyśleć o oszczędności papieru – ile tysięcy kartek dziennie można zaoszczędzić używając smartfona do wejścia.

Stanowczo odradzam kupno biletów w kasach stacjonarnych, ponieważ trzeba odstać masę czasu do okienka kasowego a potem jeszcze do wejścia. Nie ma też gwarancji czy bilety na dany dzień są jeszcze dostępne. Zdecydowanie lepiej jest zaplanować wizytę z wyprzedzeniem – obejdzie się bez rozczarowań

Ważne jest aby być punktualnie a nawet chwilę przed czasem. Bilety są na konkretną godzinę lub zakres czasu i wierzcie mi, kilkuminutowe spóźnienie może kosztować utratą wejścia.

Sagrada Familia – Carrer Mallorca, 401 Barcelona 08013

informacio@sagradafamilia.org

(+34) 932 080 414

Bilety:

Ważne – kupując bilet na oficjalnej stronie bazyliki czyli TUTAJ część kwoty jest przekazywana na jej utrzymanie i prace wykończeniowe. Jest to też najtańsza opcja zakupu, nie jest pobierana żadna prowizja za płatność kartą. Możliwość zakupu pojawia się z dwumiesięcznym wyprzedzeniem Dostępne są różne typy biletów:

– podstawowy – pozwala na wejście do świątyni i zwiedzanie na własną rękę, nie obejmuje wejścia na wieżę. Koszt 20 €, studenci 18€,

– zwiedzanie z przewodnikiem audio SmartGuide– wizyta jest przewidziana na 45 minut a wersja przyspieszona na 25 minut – dostępna jest już wersja w języku polskim. Wstęp, podobnie jak powyżej nie obejmuje wejścia na wieżę. Koszt  26 €, studenci 24€

 – zwiedzanie z przewodnikiem – trwa ok 50 minut w grupie do 30 osób. Dostępne języki to kataloński, hiszpański, angielski, francuski, włoski i niemiecki. Po wizycie z przewodnikiem można zostać w kościele i zwiedzać go na własną rękę. Bilet nie obejmuje wejścia na wieżę. Cena: 27€, studenci 25€

– bilet na zwiedzanie z przewodnikiem audio i wejściem na wieżę  – Podczas wizyty ze SmartGuide możemy zobaczyć zarówno wnętrze świątyni, jak i wjechać windą na jedną z wież (zejście odbywa się schodami). Długość zwiedzania ze SmartGuide to 45 minut, a w wersji przyspieszonej 25 minut. Dostępny jest  w j. polskim. Po zakończeniu zwiedzania z audioprzewodnikiem, można zostać w kościele i zwiedzać go na własną rękę. Cena: 33€, studenci 31€

Bilety dla dzieci poniżej 11 roku życia są bezpłatne, ale dziecko musi pozostawać pod opieką osoby dorosłej.

Do zwiedzania najlepiej wybrać godziny popołudniowe i oczywiście słoneczny dzień ( tak, w Barcelonie trafiają się czasami też pochmurne ) wtedy załamujące się światło, które wpada przez kolorowe szkiełka witraży daje niesamowity spektakl.

Najlepiej zarezerwować sobie minimum godzinę, wrażenie jest niesamowite po wejściu do środka a oglądnięcie wszystkiego nawet pobieżnie wymaga trochę czasu. Warto też przystanąć na chwilę, poczuć magię tego miejsca i przyglądnąć się szczegółom.

Wewnątrz świątyni dozwolone jest robienie zdjęć chociaż przy wejściu jest informacja, że profesjonalny sprzęt jest zabroniony. Nie mniej widzieliśmy kilka osób z porządnie wyposażonymi lustrzankami.

Dojazd:

Metro L2 i L5 Sagrada Família.

Autobus 19, 33, 34, 43, 44, 50, 51, B20 i B24.

Park Güell

Do parku prowadzą trzy wejścia:

Główne wejście do parku znajduje się na skrzyżowaniu Carrer de Larrard i Carrer d’Olot.

Carretera del Carmel – wejście to znajduje się na zachodnim skraju parku, tuż obok parkingu dla autokarów dla turystów.

Passatge de Sant Joseph de la Muntanya – to wejście znajduje się na wschodnim krańcu mapy parku. Można do niego łatwo dostać się ruchomymi schodami, które oszczędzą  wspinaczki na wzgórze.

Godziny otwarcia:

Park jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Jednak godziny otwarcia różnią się w zależności od wysokiego i niskiego sezonu turystycznego.

Sezon letni: od 1 maja do 28 października

Sezonem zimowy: od 29 października do 30 kwietnia

Godziny otwarcia:

Otwarte codziennie: od 9.30 do 20.00

Ostatnia godzina dostępu: 19:30

Ostatni turyści w sezonie letnim wpuszczani są do parku do 18:00.

Ceny biletów:    

Bilet normalny – 10 €

Bilet ulgowy dla osób starszych, dzieci oraz osób niepełnosprawnych – 7 €

Dzieci poniżej 6. roku życia – wstęp bezpłatny.

Bilety najlepiej rezerwować i kupić TUTAJ. Ze względu na ogromne zainteresowanie kompleksem są ograniczenia odnośnie ilości osób mogących wejść na teren. W ciągu 30 minut maksymalnie 400 osób. Zakup biletu w kasie niesie  ryzyko, że trzeba będzie poczekać nawet kilka godzin na wejście, ponieważ bilet  wystawiany jest na konkretną, najbliższą dostępną godzinę. Kupione bilety pozwalają na wejście do parku w wyznaczonym przedziale 30 minut. Po skasowaniu biletu nie można opuścić parku i ponownie wejść na tym samym bilecie.

Dojazd:

Metro – Linia zielona  L3 do   stacji Lesseps  lub  Vallcarca .

Obie stacje znajdują się 15-20 minut od parku. Dalej można wziąć taksówkę lub autobus ze stacji, ponieważ trasa do parku prowadzi pod górę.

Autobus –  linie 24 i 92 zatrzymują się na Carretera del Carmel-Park Güell,  naprzeciwko głównego wejścia do parku.

                   linie H6 i D40 zatrzymują się na przystanku Travessera de Dalt, a spacer z przystanku do Parku Güell zajmuje 10 minut.

Casa Mila – Passeig de Gràcia, 92, 8008 Barcelona

Najlepiej kupić bilet TUTAJ

Godziny otwarcia:

La Pedrera jest otwarta 09.00 do 20.00 od piątku do niedzieli  w okresie letnim ( od marca do października )

Od 09.00 do 18.30 w okresie zimowym ( od października do marca )

Specjalne godziny:  1 stycznia otwiera się o 11 rano i kończy o 20:30

Zamknięte: 25 grudnia i 6 stycznia.

Jest wyznaczany tydzień w roku kiedy jest zamknięte z powodu prac konserwacyjnych.

Bilety:

Indywidualny – 24€

Dzieci do lat 7 mają wstęp wolny, a dzieci w wieku od 7 do 12 lat mają bilet ulgowy w wysokości 12 €  

Osoby powyżej 65 roku życia również ze zniżką na wstęp, a cena wstępu to 18,50 €.

Osoby z niepełnosprawnością wynoszącą 33% lub więcej mogą skorzystać z obniżonej stawki 18,50 EUR . Jeżeli niepełnosprawność jest równa lub przekracza 65% lub potrzeba osoby towarzyszącej jest potwierdzona, w takim przypadku osoba towarzysząca wchodzi bezpłatnie.

Dojazd:

La Pedrera znajduje się przy Paseo de Gracia 92, na wysokości Provenza.

Z Placu Katalońskiego ( Plaça Catalunya ) dojazd samochodem zajmuje 8 minut, pieszo 15 minut.  

Autobus – . V15, V17, H10, H8, 7, 22, 24, 6, 33, 34

Metro  –  Linia 3 i 5. Stacja Diagonal  

Pociąg –  FCG Stacja Provença – La Pedrera

               RENFE Stacja Passeig de Gràcia

Casa Batlló – Passeig de Gràcia 43, 08007 Barcelona

Tel .: +34 93 216 03 06

E-mail: info@casabatllo.cat

Godziny otwarcia:

Cały rok- 9:00-20:00

Ceny biletów:

Najlepiej kupić bilet TUTAJ

Bilet indywidualny- 16,50€

Bilet grupowy(powyżej 20 osób)- 13,20€

*w cenie biletu zawarty jest przewodnik audio  SmartGuide. Dostępny w 11 językach (hiszpański, kataloński, angielski, francuski, włoski, niemiecki, chiński, japoński, rosyjski, portugalski i koreański).

Dojazd:

Metro – Passeig de Gràcia: L2, L3 i L4

Pociąg:  FCG – Stacja Provença

               RENFE –   Stacja Passeig de Gràcia

Autobus- Linie: H10, V15, 7, 22 i 24

Barcelona Tourist Bus (trasa czerwona i niebieska) – Casa Batlló – Fundació Antoni Tàpies.

City Tours (Barcelona Tours) – Przystanek 3 A, Passeig de Gràcia – Casa Batllo

Casa Vicens – Carrer de les Carolines, 20-26, 08012 Barcelona

reserves@casavicens.org

+34 932 711 064

Bilety najlepiej kupić  TUTAJ

Godziny otwarcia:

Do 31 marca 2021 r – piątki, soboty i niedziele od 10:00 do 19:00. Ostatnie wejście 17:40

Ponadto Casa Vicens będzie otwarta od 10:00 do 19:00 w następujące dni: 29, 30 i 31 marca 2021 roku.

·Od 1 kwietnia 2021 r. Do 27 czerwca 2021 r – czwartki od 15:00 do 20:00 Ostatnie wejście 18:40

piątki, soboty i niedziele od 10:00 do 20:00. Ostatnie wejście 18:40

Ponadto Casa Vicens będzie otwarta od 10:00 do 20:00 w następujące dni: 1, 2 i 5 kwietnia 2021 r.

Bilety:

Indywidualny: 16 €, Bilety ulgowe *14 €

Bilety ulgowe: uczniowie w wieku od 12 do 25 lat, seniorzy (+65 lat), osoba niepełnosprawne. Aby zakupić bilet ulgowy należy przedstawić odpowiedni dokument.

 Wstęp wolny: dzieci do 11 lat, osoba towarzysząca osobie niepełnosprawnej.

Dojazd:

Metro – Fontana (L3) – 250 m, Lesseps (L3) – 280 m

Pociąg – FG C – stacja Gràcia (L6, L7, S5, S55, S1, S2) – 500 m

               FGC – stacja Pl. Molina (L7) – 500 m

               FGC – stacja Sant Gervasi (S5, S55, L6) – 450 m

Autobus : linie 22, 24, 27, 87, 114, H6, V17, D40, N4

Barcelona Bus Turistic : linia niebieska, przystanek Park Güell

Barcelona City Tour : trasa zielona / wschodnia, przystanek Park Güell

Nocleg

Podczas naszego pobytu spaliśmy TUTAJ . To miejsce jest idealne ze względu na lokalizację, jest blisko strategicznych miejsc. W zasadzie można swobodnie poruszać się po ścisłym centrum spacerkiem . Nie mniej jest nieco na uboczu a wokół znajduje się mnóstwo typowych dla Hiszpanii cafeterii  gdzie można napić się oszałamiająco pysznej kawy, zjeść dość syte śniadanie i nie zbankrutować.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *