Informacje

Jak poruszać się po Bari i Apuli.

Poruszanie się po Bari i Apulii jest bardzo proste i dobrze zorganizowane. Jak w wielu, zwłaszcza większych miastach Europy komunikacja miejska jest na tyle dobrze rozwiązana, że nie ma konieczności wypożyczania samochodu od razu na lotnisku. Poza tym, my akurat lubimy korzystać z wszystkich form przemieszczania się, więc wynajęcie auta traktujemy jako ostateczność. Każde z nas sporo czasu spędza na co dzień w samochodzie przemierzając kilometry więc jeżeli można od tego uciec to skwapliwie z tego korzystamy.

 

 

Dojazd z lotniska

Taksówka

Koszt dojazdy do centrum to ok 20-25 € w zależności od miejsca docelowego. Dobrze jest spytać kierowcę przed wejściem, bo jak to przy lotnisku, trafiają się tacy kierowcy, którzy sądzą, że turysta nic nie wie, można go wieźć do centrum przez Florencję i zapłaci każdą cenę.

Pociąg

Lotnisko ma znakomite połączenie z głównym dworcem kolejowym w mieście. Pociągi kursują codziennie od 5.00 do 23.00 co kilkanaście minut. Przejazd trwa 17 minut i kosztuje 5 €. Po wyjściu do hali przylotów należy kierować się w lewo i tam znajduje się stacja kolejowa USCITA AI TRENI, pociągi należą do spółki Ferrotramviaria, a rozkład jazdy znajdziecie TUTAJ. Stacja końcowa to Ferrovie Nord Barese przy Piazza Aldo Moro. Bilety można kupić w automatach koło informacji i przy wejściu na peron.

Shuttle bus Tempesta

Koszt przejazdu to 4 €, podróż trwa około 20-25 minut. Z hali przylotów należy iść w kierunku dworca kolejowego. Po prawej stronie niskiego przeszklonego budynku stacji znajduje się przystanek z napisem shuttle bus.

Autobus – linia 16

 Przystanek jest po prawej stronie dworca przed stanowiskiem dla shuttle busów. Autobusy jeżdżą od 5.00 do 22.00 mniej więcej co 30 min. Podróż do Piazza Aldo Moro trwa ok 40 minut. Rozkład jazdy znajduje się na przystanku, bilety można kupić w księgarni na lotnisku i kosztuje 1 € lub u kierowcy autobusu – wtedy to koszt 1,5 €.

Plac Aldo Moro ( Piazza Aldo Moro ) to centralne miejsce komunikacyjne, znajdują się tam dworce czterech linii kolejowych. Stamtąd można podróżować do większości uroczych miasteczek Apulii.  

 

 

Podróżowanie po Apulii

W Apulii jest pięciu przewoźników kolejowych, trzeba dokładnie zwrócić uwagę na pociągi, ponieważ każdy odjeżdża z innego dworca.

  1. Ferrotramviaria:  Bari – Barletta, Bari – Lotnisko
  2. Trenitalia:  Bari –  Polignano a Mare – Monopoli –  Ostuni – Brindisi – Lecce; Bari – Barletta – Foggia; Bari – Taranto,
  3. Ferrovie del Gargano:  Foggia i Półwysep Gargano
  4. Ferrovia Apullo-Lucane:  Bari – Almatura – Matera
  5. Ferrovia del Sud Est:  Bari – Taranto; Bari – Salento

 

 

Dojazd do Trani

Pociąg do Trani z jedzie z dworca Bari Centrale i są to wagony firmy Trenitalia, kursują z dużą częstotliwością ( kilka razy na godzinę ), rozkład jazdy znajdziecie TUTAJ . Bilet kosztuje 3,5 €, podróż trwa ok 25 minut i jesteśmy na miejscu.

Jak dotrzeć do Polignano a Mare

Z Bari (ok. 48 km) najlepiej dostać się do miasteczka również liniami Trenitalia w kierunku Brindisi i wysiąść w Polignano a Mare.  Podróż zajmuje ok 25 minut i kosztuje 2,5€.

Z Bari do Alberobello

Jeśli wybieracie się do Alberobello, tam również dotrzecie pociągiem. Na dworcu głównym szukajcie znaków Ferrovie Sud-Est, skąd odjeżdżają pociągi do Alberobello. Taki przejazd zajmuje 90 minut i kosztuje ok. 5 €. Bilet można kupić w kasie lub w automacie na dworcu.

Wyprawa do Barletty

Do tego miasteczka dostaniecie się liniami Ferrotramviaria. Cena biletu to 4.30€ w przypadku pociągów regionalnych. Trzeba dokładnie sprawdzić czy to pociąg zwykły czy ekspresowy, bo inaczej zapłacicie za przejazd ponad 17€. Bilety kupicie w czerwonym automacie, a kasujecie w małej zielonej wiszącej na ścianie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *