Boston

Freedom Trail – Szlak wolności

W ten sposób władze postanowiły ułatwić turystom odkrywanie historii Bostonu. W genialny w swojej prostocie sposób utworzyły szlak wolności czyli „Freedom Trail”. To jedna z większych atrakcji, która przeprowadza przez 16 najważniejszych miejsc związanych z amerykańską rewolucją i powstaniem Stanów Zjednoczonych. To nic innego jak czerwona linia ułożona na chodniku z cegieł w tym kolorze lub domalowana farbą. 4 kilometry żywej lekcji historii, poprowadzonej przez najstarsze i najważniejsze części miasta. Wyznaczono ją w 1951 roku z inicjatywy dziennikarza Williama Schofielda, który postanowił w ten sposób udostępnić zwiedzającym szybkie i treściwe spotkanie z przeszłością. Boston był kolebką rewolucji amerykańskiej, dużo tutaj się zaczęło a amerykańscy patrioci ryzykowali życie by zawalczyć o niepodległość od brytyjskiej korony. Ten szlak wiele o tym opowiada i pozwala nieco poczuć ducha tamtejszych wydarzeń. 

Można dołączyć do tej trasy na każdym etapie, ale najlepiej zacząć od początku, czyli w parku publicznym – Boston Common. Punkt startowy zaczyna się dokładnie przy wejściu do Centrum Informacji Turystycznej ( Visitor Information Center ). Tam można dostać przewodniki i mapy. Cała trasa wiedzie przez 16 punktów na terenie miasta: 

1. Boston Common – najstarszy park publiczny w Ameryce.W czasach kolonialnych to było miejsce parad wojskowych egzekucji. W późniejszym czasie utrzymał swój rebeliancki charakter, tutaj bowiem odbywały się protesty przeciwko wojnie w Wietnamie czy marsze równości. Swego czasu przemawiali tu między innymi Martin Luter King Jr i Jan Paweł II. 

2. Massachusetts State House – Siedziba rządu stanu Massachusetts. To charakterystyczny budynek w klasycystycznym stylu ze złotą kopułą. W pierwotnej wersji wykonano ją z drewna i pokryto miedzią. Na początku XIX w. miedź zamieniona została na złote listki. Z  kolei podczas II wojny światowej pomalowano ją na czarno by nie odbijała światła. Po zakończeniu wojny wróciła do swojej lśniącej na złoto pokrywy. Wewnątrz znajdują się sale obrad Senatu i Izby Reprezentantów oraz galeria historyczna. Zaglądając tam można zobaczyć pamiątki i dokumenty z czasów rewolucji oraz posągi i tablice poświęcone znanym postaciom z historii tego stanu. 

3. Park Street Church – kościół, w którym rozpoczął się ruch przeciwko niewolnictwu w USA. Tu wygłoszono jedno z pierwszych kazań potępiających wykorzystywanie ludzi do niewolniczej pracy. Stanowił przez długie lata centrum radykalnych idei i przemian społecznych. Z czasem stał się miejscem ruchów reformatorskich oraz spotkań grup trzeźwości, walczących o prawa kobiet czy wspierających ubogich. Został tak zaprojektowany aby był widoczny z portu. Miał być latarnią i wskazówką moralną dla przybywających do Bostonu. 

4. Granary Burying Ground – cmentarz, gdzie pochowani są znane osobistości, między innym rodzina Benjamina Franklina.

5. King’s Chapel – pierwszy anglikański kościół w Bostonie.

6. Boston Latin School – pierwsza publiczna szkoła, gdzie uczęszczał B. Franklin. Założona przez osadników purytańskich, którzy wierzyli, że wykształcenie jest fundamentem dobrej społeczności. Program wzorowano na angielskich szkołach klasycznych. Olbrzymi nacisk kładziono na literaturę, logikę i retorykę a wszystko po łacinie. Drugim wiodącym językiem nauczania była greka. Od chwili powstania do dziś dnia szkoła szczyci się surowymi standardami i klasycznym stylem nauczania. 

7. Benjamin Franklin Statue – pomnik ku czci B. Franklina.

8. Old South Meeting House – kościół, w którym odbywały się zgromadzenia kolonistów.

9. Old State House – dawna siedziba rządu kolonialnego.

10. Boston Massacre Site – miejsce strzelaniny, gdzie poległo pięciu kolonistów. Zaczęło się dość niewinnie ponieważ zgromadzony tłum zaczął rzucać w kierunku brytyjskich żołnierzy…śnieżkami. W odpowiedzi tamci otworzyli ogień, tyle, że kulki były już ołowiane a nie z lodu. W rezultacie zginęło pięciu cywilów, a kilku zostało rannych. Jednym z nich był czarnoskóry marynarz, który symbolicznie uznany został za pierwszą ofiarę amerykańskiej rewolucji. 

11. Faneuil Hall i Quincy Market – Obydwa budynki od początku związane były z handlem i kupiectwem. Z czasem stały się też centrum politycznych debat i przemówień. Wielokrotnie wykorzystywano je do zgromadzeń i protestów przeciwko polityce brytyjskiej. Dzisiaj to miejsca turystyczne, gdzie oprócz muzeum, wystaw i centrum edukacyjnego znajdują się też restauracje, sklepy oraz inne atrakcje gastronomiczne związane z lokalną kuchnią i tradycją. Zawsze mnóstwo tu gwaru i zwiedzających, chętnych do spróbowania wszystkiego co Bostońska kuchnia ma do zaoferowania. Często towarzyszą temu występy muzyków czy artystów ulicznych. 

12. Revere House – Paul Revere był człowiekiem wielu zawodów i i profesji w tym czasie. Między innymi zajmował się wytwarzaniem  biżuterii i ozdób ze złota czy metalu, drukarstwem lub grawerowaniem w miedzi. Poza tym był również przemysłowcem. Cieszył się poważaniem i uznaniem wśród mieszkańców. To on użył wspomnianych już dwóch latarni na wieży by ostrzec o nadejściu wojsk brytyjskich drogą morską, po czym wyruszył do Lexington i Concord by ostrzec o zbliżającym się natarciu. 

13. Old North Church – najstarszy zachowany kościół. Tutaj zapalono latarnie w wieży by ostrzec patriotów, że armia brytyjska jest w drodze, drogą morską do Lexington i Concord. Światło było widoczne z bardzo daleka więc rebelianci zyskali dużo czasu, żeby zorganizować opór. To wydarzenie traktuje się jako symboliczny początek amerykańskiej wojny o niepodległość. 

14. Copp’s Hill Burying Ground – cmentarz, na którym chowano zwolenników rewolucji

15. USS Constitution – najstarszy zachowany okręt wojenny. Brał udział w wojnie z Wielką Brytanią.

16. Bunker Hill Monument – pomnik Bitwy pod Bunker Hill.

Biblioteka w Bostonie

Boston Public Library (BPL) to perełka architektury oraz inspiracja do zdobywania wiedzy. Po nowojorskiej jedna z najważniejszych i najpiękniejszych bibliotek w USA, pierwsza, w której każdy mógł wypożyczać książki za darmo. Dziś posiada ponad 24 miliony zbiorów rękopisów, map, fotografii i dzieł sztuki. W śród nich pierwszą w Ameryce kolekcję książek w języku brajla i dokumentów z czasów rewolucji amerykańskiej.

Siedziba biblioteki mieści się w Boston’s Back Bay, przy Copley Square:

Budynek główny, zwany McKim Building, jest arcydziełem architektury renesansowej. Wchodząc do środka przez masywne, brązowe drzwi, wyłania się doświetlone słońcem marmurowe lobby z wysokim sufitem i klasycznymi kolumnami. Na piętro wiodą piękne monumentalne schody w piaskowym kolorze. Po bokach ozdobione są rzeźbami lwów.

Ściany i sufity pokryte delikatnymi freskami migocą na złoto w zależności od tego, który fragment doświetla popołudniowe światło. Wrażenie potęgują ogromne miedziane żyrandole. 

Na uwagę zasługują olśniewające wnętrza kultowej czytelni oraz dziedziniec. Bates Hall to ogromna, długa na 60 metrów i wysoka na 15 sala z wysokim sklepieniem i rzędem zielonych lamp na biurkach. Cale wnętrze przywołuje na myśl wielkie sale zamkowe. Mimo tego, że sala jest wypełniona po brzegi, panuje cisza i skupienie. Magia wiedzy, która się unosi w tych murach sprawia, że to miejsce jest idealne do nauki  sprawia, że każdy czuje się co najmniej jak intelektualista.

Z kolei Corte d’Onore (The Courtyard) to wewnętrzny dziedziniec inspirowany włoską architekturą. W samym centrum stoi elegancka fontanna z posągiem, otoczona łukowymi krużgankami. 

Jest traktowany jako idealne miejsce na odpoczynek – wiele osób siada tutaj z książką, kawą lub laptopem, by popracować w zaciszu, trochę poczytać lub zwyczajnie odetchnąć od zgiełku i cieszyć się spokojem. 

Dodatkowo latem między marmurowymi kolumnami rozbrzmiewa muzyka klasyczna. 

Boston Public Library to nie tylko biblioteka, ale także prawdziwe dzieło sztuki samo w sobie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *